czwartek, 9 kwietnia 2015

Ryż na sypko


Już wyrosłam z gotowania ryżu w torebkach. Od dłuższego czasu ryż gotuję na sypko i do tego będę zachęcać. Przede wszystkim nie jest to aż tak trudne jakby to mogło się wydawać. Powiem wręcz, że bezproblemowe. Poza tym gotując ryż na sypko nie tracimy żadnych wartości odżywczych, które ryż ma - gotując w torebkach, całe dobro wylewamy wraz z wodą, w której ryż się gotował. Ryż gotowany na sypko pięknie się prezentuje i oczywiście lepiej smakuje. Należy pamiętać tylko o proporcjach: 1:2. Czyli na szklankę suchego ryżu dajemy 2 szklanki wody lub bulionu. Polecam!

Składniki:

  • szklanka ryżu 
  • 2 szklanki zimnej wody (!)
  • 1 łyżka masła/oliwy/oleju

Przygotowanie:

Ryż opłukać pod bieżącą zimną wodą np na sicie. W ten sposób wypłukujemy ewentualne zanieczyszczenia oraz skrobię, która powoduje, że ryż jest klejący po ugotowaniu. Ja nie zawsze płuczę ryż. Zależy do czego będę do używać.

Na szerokiej patelni, lub w garnku czy też rondlu z grubym dnem rozpuścić łyżkę masła, wsypać opłukany ryż i podsmażyć chwilkę mieszając aż ziarenka staną się przeźroczyste.

Do przesmażonego ryżu wlać wodę, koniecznie zimną. Można dodać odrobinę soli. Zagotować, przykryć pokrywką taką z odprowadzeniem pary i zmniejszyć moc palnika. Ryż gotować 20 min, choć czas gotowania zależeć będzie od rodzaju ryżu jaki użyjemy. Gotującego się tak ryżu wcale nie mieszam. Po 20 min gotowania wyłączyć palnik, ryż delikatnie przemieszać, przykryć z powrotem pokrywką i zostawić jeszcze na chwilę aby ryż "doszedł".

* 20 minut gotuję ryż biały, jaśminowy. Natomiast długoziarnisty troszkę dłużej, około 25-30 min. Najdłużej gotuje się ryż brązowy bo aż 50 min, lecz jest to jego najzdrowsza odmiana.



Smacznego!
Zainteresował Cię jakiś przepis? Świetnie! Przygotowałaś/eś w domu? Jeszcze lepiej :) Jeśli masz ochotę to podziel się z nami zdjęciem wykonanej potrawy. Zdjęcia można przesyłać w wiadomości prywatnej lub na ewak1986@mail.com :)

1 komentarze :

  1. sorry, ale to co jest na zdjęciach jest dalekie od ryżu na sypko...

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Obsługiwane przez usługę Blogger.

© 2015 kocham.. lubię.. gotuję.., AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena