niedziela, 15 lutego 2015

Ekstrakt waniliowy


Obok cukru waniliowego, ekstrakt jest kolejną rzeczą najczęściej używaną przeze mnie do aromatyzowania ciast. Jest niebywale prosty do zrobienia, a o niebo lepszy niż kupne olejki, tudzież aromaty. Pierwszy ekstrakt zrobiłam z 0,5 litra wódki i używam go już pół roku, a teraz zaszalałam, bo aż z litra!


Składniki:

  • 0,5 l wódki (może też być brandy lub rum)
  • 6 lasek wanilii

Przygotowanie:

Laski wanilii przeciąć na pół, nie wyskrobywać ziarenek. Włożyć je do szklanej buteleczki, karafki i zalać alkoholem tak, aby je całkiem przykryć. Ja wrzucam laski wanilii bezpośrednio do butelki z wódką. Trzymać w zacienionym, chłodnym miejscu - lecz nie w lodówce. Od czasu do czasu wstrząsnąć butelką. Ekstrakt z dnia na dzień będzie nabywał ciemniejszego koloru, przypominającego mocną herbatę. Po dwóch miesiącach nabierze pełnego aromatu.

Można dorzucać do gotowego już ekstraktu puste laski wanilii pozostałe z innych wypieków, aby nasz ekstrakt nabrał jeszcze mocy. Można też po lekkim zużyciu dolać alkoholu, tylko trzeba uważać aby za bardzo nie rozcieńczyć naszego dojrzałego już ekstraktu.


Smacznego!
Zainteresował Cię jakiś przepis? Świetnie! Przygotowałaś/eś w domu? Jeszcze lepiej :) Jeśli masz ochotę to podziel się z nami zdjęciem wykonanej potrawy. Zdjęcia można przesyłać w wiadomości prywatnej lub na ewak1986@mail.com :)

0 komentarze :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Obsługiwane przez usługę Blogger.

© 2015 kocham.. lubię.. gotuję.., AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena