wtorek, 15 września 2015

Konkurs "W poszukiwaniu smaków dzieciństwa"


Dziś otrzymałam niezwykłą przesyłkę od organizatorów konkursu "W poszukiwaniu smaków dzieciństwa" organizowanego wraz z siecią sklepów Biedronka. Mam piękną deskę do krojenia z uroczym napisem Kasia, najlepsza mama na świecie oraz blender firmy Bosh.

Jest mi niezmiernie miło, że przepis mojej mamy został doceniony, tylko dokładnie nie wiem, który bo wysłałam dwa. Obydwa wyniesione z domu, od mamy - moje smaki dzieciństwa, to o co chodziło w konkursie.

Deseczka powędruje w prezencie do mamy, w końcu to dla niej został zrobiony ten napis. A z blenderem nie wiem co zrobię, choć mój mąż dobrze rozwiązał problem - "masz w końcu dwie ręce"  :)


I tak jeszcze wraz z mym sumieniem muszę dodać taką oto refleksję - w niedzielę mama jak zwykle dała mi jakiś dodatek z gazety z przepisami kulinarnymi. Przeglądając gazetkę, zwrócił moją uwagę przepis na domową wędlinę, którą bardzo często robię. Która jest nadzwyczaj wyjątkowa, pyszna i warta zrobienia. Ale, ale .... cóż to za zdjęcie autora? Cóż to za nazwisko? Przecież to nie tak ...

Strasznie przykro mi się zrobiło, bo bardzo cenię autorkę ów przepisu - jak tak można? Rozumiem, że przepisy są po to aby się nimi dzielić i z nich korzystać. Osobiście najlepsza pochwała od czytelników bloga to taka, która świadczy, że przepis się sprawdził i danie smakowało. Ale tak jak zawsze korzystam z różnych źródeł i piszę o tym zawsze otwarcie, to nigdy, ale to nigdy nie odważyłabym się wysłać żadnego nieswojego autorskiego przepisu na żaden konkurs, czy do gazetki. Spaliłabym się chyba ze wstydu widząc swoje zdjęcie oraz nazwisko przy nieswoim przepisie.

Niestety sprawa ma się tak, że każdy przepis napisany własnymi słowami już jest autorski i jest to zgodne z prawem. Z prawem może i tak, ale do etyki to już daleka droga.

Zainteresował Cię jakiś przepis? Świetnie! Przygotowałaś/eś w domu? Jeszcze lepiej :) Jeśli masz ochotę to podziel się z nami zdjęciem wykonanej potrawy. Zdjęcia można przesyłać w wiadomości prywatnej lub na ewak1986@mail.com :)

6 komentarze :

 1. świetna nagroda, bardzo przydatna w domu, Mama będzie zadowolona;)
  a co do plagiatowania - zgłoś do redakcji, że to Twój przepis. Najprawdopodobniej i tak nic nie zrobią, bo już opublikowany został pod cudzym imieniem, ale może na przyszłość będą mieć na uwadze tę osobę. Z drugiej strony, wysyłając przepis do gazetki, ta osoba oświadcza, że jest autorem zdjęć i przepisu, a w tym przypadku tak nie jest, więc może mieć kłopoty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie o mnie chodzi, o inną bloggerkę i jej przepis. Przepis sama opracowała i dopracowała go, ktoś inny napisał swoimi słowami, zrobił swoje zdjęcia ale ...ciągle to przepis autorstwa kogoś innego.

   Usuń
  2. aaa, już rozumiem. Jeśli przepis napisany swoimi słowami i dodane są własne zdjęcia to inna sprawa. Ale wypadałoby napisać skąd inspiracja i kto był jej autorem.

   Usuń
  3. Ja bym powiedziała, że w takim przypadku w ogóle nie wysyłać przepisu na konkurs, ale cóż ...

   Usuń
  4. nie każdy ma w sobie wystarczająco honoru i przyzwoitości... tak jak mówisz, najlepiej w takim przypadku nie wysyłać

   Usuń
 2. Gratulujemy :D Blender zawsze z przyjemnością się przywita, bo wiadomo jak to jest ze sprzętami, lubią się psuć, więc w zapasie można mieć drugi :D Deseczka w sam raz aby powiesić na ścianie w honorowym miejscu :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Obsługiwane przez usługę Blogger.

© 2015 kocham.. lubię.. gotuję.., AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena