środa, 10 sierpnia 2016

Ogórki kiszone


Na zimę ogórki kiszone muszą koniecznie znaleźć się w mojej spiżarni. Ogórki robię tradycyjnie tak jak w domu rodzinnym, w tym roku tylko dałam jeszcze liście wiśni, skoro mam drzewo pod oknem. Zobaczymy czy zauważę różnicę :) Słoiki tylko zakręcam i zanoszę do spiżarni. Na zdjęciach widać nowo przygotowane słoiki z ogórkami oraz te z ubiegłego roku - jeszcze się jeden słoik uchował jakimś cudem, co nie rzadko się zdarza.Składniki:

Na każdy słoik 1 litrowy:
 • ogórki gruntowe (im mniejsze tym lepsze)
 • 2 baldachy kopru wraz z gałązką
 • 2 ząbki czosnku
 • kawałek korzenia chrzanu (można też dać liść - nie daję)
 • liść dębu, wiśni lub porzeczki (można pominąć)
Zalewa:
 • 1 litr wody
 • 1 kopiasta łyżka soli

Przygotowanie:

Ogórki do kiszenia powinny być jędrne, bez uszkodzonych skórek, plam i zażółceń. Słoje powinny być umyte, niewyszczerbione i wyparzone. Nakrętki całe, bez uszkodzeń, również umyte i wyparzone lub wygotowane we wrzątku.

Ogórki, liście, koper i chrzan umyć w zimnej wodzie. Na dno każdego słoja ułożyć jeden baldach kopru wraz z gałązką, kawałek korzenia chrzanu i liść dębu, wiśni lub porzeczki jeśli używamy. W słoju ułożyć ciasno ogórki (układam pionowo, malutkie kładę poziomo na wierzch). Między ogórki włożyć pocięte na większe kawałki ząbki czosnku, na wierzch ułożyć jeszcze jeden baldach kopru wraz z gałązką.

W garnku zagotować wodę z solą (na litr wody daję kopiastą łyżkę soli), gorącą zalewą zalać ogórki, zamknąć słoiki nakrętkami i odstawić. Po dwóch dniach otrzymamy ogórki małosolne i już można konsumować ale to miały być kiszone, więc wynosimy do spiżarni. 

Smacznego!
Zainteresował Cię jakiś przepis? Świetnie! Przygotowałaś/eś w domu? Jeszcze lepiej :) Jeśli masz ochotę to podziel się z nami zdjęciem wykonanej potrawy. Zdjęcia można przesyłać w wiadomości prywatnej lub na ewak1986@mail.com :)

2 komentarze :

 1. My dodajemy liście winogrona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, podobnie działa tak samo jak te inne liście dodawane do ogórasków :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Obsługiwane przez usługę Blogger.

© 2015 kocham.. lubię.. gotuję.., AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena