piątek, 14 lipca 2017

Espresso


Nie jestem znawcą kaw ani baristą, ale espresso przygotowuję bardzo często. Dla mnie espresso jest pozycją wyjściową do wszelkich napojów kawowych czy typów kaw. Dla męża jest to podstawowa kawa, innej nie pije. A więc espresso - cała esencja smaku zawarta w niewielkiej ilości kawowego naparu gotowego w 30 sekund. Jednak nazwa nie wywodzi się od ekspresowego przygotowania, a od słowa espressivo - wyrazisty. Przyznam Wam się, że po zakupie ekspresu nie wierzyłam, że porcja kawy przygotowana za pomocą zaledwie 30 ml wody "wyciągnie" cały aromat i smak. Myślałam, że kawa się po prostu marnuje. I wtedy zrobiliśmy eksperyment aby wyszło czarno na białym. Najpierw zrobiliśmy espresso - czarny, wyrazisty, aromatyczny i z orzechową pianką napar. Następnie przepuściliśmy jeszcze raz kolejną porcję wody przez kolbę z kawą pozostałą po wcześniejszym espresso, i co wyszło? Woda, prawie przezroczysta, lekko brunatna. Zobaczyłam i uwierzyłam :)

Składniki:

 • 7 g kawy świeżo zmielonej
 • 30 ml wody (25-35 ml)

Przygotowanie:

Klasyczne espresso parzy się z około 7 g świeżo zmielonej kawy z użyciem 25-30 ml wody o temperaturze 88-92oC przepływającej pod ciśnieniem minimum 9 bar. Ekspres automatyczny zrobi wszystko za nas. W kolbowym należy wcześniej napełnić kolbę kawą, za pomocą specjalnej miarki (jest zawsze w zestawie) ubić kawę w kolbie, założyć kolbę, podłożyć filiżankę i włączyć ekspres.

Czyste espresso podaje się w podgrzanych filiżankach (opłukanych wrzątkiem) o pojemności 70 ml.

Smacznego!
Zainteresował Cię jakiś przepis? Świetnie! Przygotowałaś/eś w domu? Jeszcze lepiej :) Jeśli masz ochotę to podziel się z nami zdjęciem wykonanej potrawy. Zdjęcia można przesyłać w wiadomości prywatnej lub na ewak1986@mail.com :)

4 komentarze :

 1. Kawa to nie nasza bajka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień bez kawy lub dwóch stracony :D

   Usuń
 2. Anonimowy20:06

  dla mnie espresso jest za mocne i po jego wypiciu boli mnie głowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również samego espresso nie wypiję, ale jest to moja baza do wszelkich kaw mlecznych. Wbrew pozorom zwykła kawa gdzie dolejemy wrzątku jest łagodniejsza niż taka parzona tradycyjna. dzięki parzeniu pod ciśnieniem nie ma goryczki charakterystycznej dla kawy zaparzanej normalnie.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Obsługiwane przez usługę Blogger.

© 2015 kocham.. lubię.. gotuję.., AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena